plánování svatby

Čeká Vás plánování svatby? Je toho víc než jste čekali? V dnešním článku bych chtěl předat tři rychlé tipy, jak s plánováním svatby začít a na nic nezapomenout. Jdeme na to!

1. Vytvořte si seznam priorit

První věc, kterou můžete udělat, je vytvořit seznam priorit. Spojte příjemné s užitečným! Můžete si udělat romantický večer při svíčkách, otevřít si lahev vína a s partnerem zapisovat své myšlenky na papír. Bavte se o tom, co je pro Vás důležité. Chcete spíše malou, nebo velkou svatbu? Líbí se Vám svatební obřad v přírodě, nebo v kostele? Chcete vše na jednom místě a vyhnout se přejezdům? Máte pro sebe celý večer, proto se nebojte ve svých představách zacházet do podrobností. Představte si každý detail!

Chtěli byste živou hudbu, nebo DJ? Jak byste si představovali své svatební fotky? Jakou formou byste chtěli mít zabezpečené jídlo a pití pro své hosty? Dejte svým myšlenkám volný průběh! Nezapomeňte si vše podstatné přehledně zapsat, ať se ke svým myšlenkám můžete v budoucnu vrátit.

Zkuste zapsané body seřadit od nejdůležitějších po méně důležité. Pomůže Vám to při tvoření rozpočtu.

2. nastavte rozpočet svatby

Kolik svatba stojí? Svatba bude stát tolik, kolik by podle Vás měla stát. Aby se Vám ale cena svatby nevymkla z rukou, je dobré svůj rozpočet stanovit právě na základě svých priorit, který jste sepsali v bodě 1. Pro někoho je nejdůležitější krásné místo, pro někoho opravdu honosná hostina, pro někoho renomovaný fotograf.  Je opravdu jen na Vás, jak své priority seřadíte. 

Je dobré věnovat čas průzkumu trhu. Udělejte si přehled o tom, kolik zhruba stojí služby svatebních dodavatelů. Jak se pohybují ceny svatebních videí, fotografií, DJ, catering atp. Pravděpodobně brzy zjistíte, že rozptyl cen u všech dodavatelů je opravdu široký od opravdu levných až po nedosažitelně drahé. V tento moment znovu vezměte do rukou svůj seznam priorit.  Pokud je svatební catering na nejvyšších příčkách, nemusíte si vyčítat větší investici. Podobně je to u méně důležitých položek, na kterých si můžete dovolit něco ze svatebního rozpočtu ušetřit.

Nedoporučuji až moc šetřit na položkách, které jsou v seznamu Vašich priorit na prvních příčkách! Někdy se snoubenci nechají zlákat až podezřele ,,výhodnou“ nabídkou. Nízká cena je však většinou vykoupena kvalitou nabízených služeb. Nezapomeňte dané služby vždy hodnotit jako celek. Například u svatební fotografie se nezajímejte pouze o výsledné fotky. Důležitá je taky osobnost, komunikace, přístup a hlavně spolehlivost fotografa. To samozřejmě platí i u všech ostatních.

Svatební videa - Kryštof Pršala
3. vyberte datum své svatby

Už máte v rozpočtu jasno? Udělali jste si přehled a začínáte se ve ,,svatebním průmyslu“ orientovat? Pak je nejvyšší čas zvolit svůj svatební termín. Pokud plánujete svou svatbu například na den výročí, pak není co řešit. Pokud však citovou vazbu k termínu neřešíte, zvažte, kolik času do svatby ještě zbývá.

Plánujete s předstihem více než rok dopředu? Pak si můžete bez větších problémů dovolit zajímavá data, jako jsou 6.6., 7.7. atd. Zdá se Vám předstih třeba i 18 měsíců šílený? Já vím. U zajímavých dat s více stejnými číslicemi však musíte počítat, že je o ně násobně větší zájem. Mohlo by se Vám stát, že už i rok předem budete mít pro tento termín problém sehnat kvalitního fotografa nebo kapelu.

Plánujete na poslední chvíli? Pak Vám může pomoct poměrně nový trend, kdy se svatby plánují na jiné dny, než je sobota. Např. pátky nebo neděle jsou zpravidla méně vyhledávané, proto byste neměli mít problém sehnat všechny svatební dodavatele, přestože Vám již do termínu svatby nezbývá tolik času. Dobré je taky prolistovat kalendář a podívat se, na které dny vycházejí státní svátky.

Nejdůležitější je rozhodně svatební místo – pravděpodobně bude vysoko také v seznamu Vašich priorit. Snažte se svatební místo rezervovat co nejdříve. Podobně můžete pokračovat dle seznamu priorit. Je další v pořadí svatební fotograf? Pak se co nejdříve ozvěte jemu.

Zajímá Vás téma výběru termínu více? Zkuste se kouknout na článek Marka Topoláře, který toto téma rozepsal do podrobna.

Malý tip – nikdy nezapomeňte na lidský faktor. Chyby by se v tomto odvětví stávat neměly a přesto se každým dnem a každou svatbou dějí. Přestože jste si již všechny dodavatelé zarezervovali, zůstaňte s nimi v kontaktu! Průběžně jim zasílejte informace a novinky o Vaší svatbě. Můžete s nimi konzultovat i další postup. Minimálně se vždy s dostatečným odstupem nezapomeňte připomenout, aby s Vámi druhá strana opravdu počítala.

O co jde? Párkrát do roka se mi stane, že mi den před svatbou nebo v den svatby volá nevěsta, zda bych náhodou neměl čas přijet, protože jejich kameraman zarezervoval termín nedorozuměním i jinému páru. Z vyprávění jsem slyšel i o restauraci, která zapomněla připravit svatební hostinu a v moment příjezdu nevěsty byla plná hostů. Pokud s Vámi od rezervace termínu dodavatel nekomunikuje, snažte se pro jistotu těmto nedorozuměním předcházet svým vlastním proaktivním přístupem. 

SHRNUTÍ

To byly moje 3 rychlé tipy, jak začít s plánováním svatby! Nezapomeňte, že by plánování svatby měla být více radost, než velká starost. Chtěli byste více tipů, nebo je něco, co Vás zajímá? Neváhejte mi napsat, moc rád odpovím.

Scroll Up