toto je váš

SVATEBNÍ PRŮVODCE

Plánujete svatbu a rozhodli jste se investovat také do svého svatebního videa? Toto jsou jednoduché rady, kterými můžete jít naproti svým vysněným svatebním záběrům. Svatba je živá akce s reálnými lidmi. Svatební kameraman nemá tolik možností, jak podmínky na svatbě ovlivnit. Přesto je těmito podmínkami do značné míry ovlivněn a na každé svatbě se s nimi musí vypořádat.

Dodavatelé

 

Koordinátorka, catering, Dj, fotograf, kameraman a tak dále. Není to zrovna málo dodavatelů a služeb, které nevěsta s ženichem pro svůj den shánějí. 

Myslím si, že snem každé nevěsty je sehraný tým dodavatelů, který zajistí hladký průběh celého svatebního dne. Nicméně dodavatelé se často v den svatby vidí úplně poprvé. Ještě před svatbou se snažím kontaktovat klíčové dodavatele, kteří během svatebního dne mohou ovlivňovat mou práci a naladit se s nimi na přátelskou vlnu, abychom tahali za jeden provaz. Přesto se někdy stane, že jeden z dodavatelů není zrovna týmový hráč a v den svatby jede tak říkajíc na vlastní triko. Jednotlivými kroky pak může negativně ovlivnit výsledek práce ostatních dodavatelů. Dá se tomu předcházet?

Doporučuji vytvořit si seznam dodavatelů z hlediska priorit. Pokud jsou pro Vás prioritou například fotky, vyberte si svého vysněného fotografa a následně ho poproste, zda by Vám nemohl doporučit 3-4 kameramany, DJ nebo další dodavatele, s kterými má osobní zkušenost a může se za ně zaručit. Z tohoto seznamu si pak můžete vybrat své favority. Díky tomu budete mít záruku fungujícího týmu dodavatelů.

Ranní Přípravy

 

Doladit poslední detaily, připravit účes, obléct se do šatů. Tak svatební den začíná. Také je to část dne, kdy mohou vzniknout fotogenické ale hlavně velmi hodnotné záběry.

Přípravu na svatební obřad můžete prožít ve společnosti svých nejbližších. Pomohou Vám lépe zvládat nervozitu před tou nejdůležitější částí dne. Také se díky nim budete moct cítit více sami sebou, než když byste byli úplně sami. Výběr a počet přítomných lidí důkladně zvažte. Při větším počtu lidí v místnosti roste i napětí a zmenšuje se prostor.

V průběhu ranních příprav nastane spousta dojemných chvil. Smějete se se svými družičkami, přijde se na Vás podívat tatínek, nebo Vám nastávající ženich pošle tajný vzkaz a dárek. Proto je dobré mít vhodný oděv ještě před tím, než se oblečete do svatebních šatů.

Sáhnout můžete například po decentním župánku. Pokud pro ranní přípravu máte vyhraněno více času, můžete se sladit společně se svými družičkami. Přípravy je vhodné pořádat v prostornějších místnostech s dostatkem přirozeného světla.

First Look

 

Moment, kdy ženich poprvé vidí svou nevěstu. Tento moment se dá naplánovat přímo na svatební obřad před všemi hosty, nebo v soukromí ještě před obřadem.

First Look (první pohled) je jedním z nejemotivnějších momentů dne. Pokud se doteď ženich držel, právě v tento moment se mu podlomí kolena. Tento moment vychází i z tradičních moravských svateb, kde je zvykem, že ženich vyzvedne nevěstu v domě jejich rodičů. Tam ji také poprvé spatří a pak společně míří na obřad.

Z hlediska videa je vhodné vše uspořádat například na zahradě Vašeho domu. Pokud se celý svatební den odehrává na jednom místě, pak jsou také vhodnější místa s prvky přírody a zeleně.

Tento moment je dobré vždy individuálně konzultovat se svým svatebním kameramanem, který Vám může doporučit to nejvhodnější místo a čas. Někdy se bohužel tyto krásné momenty dějí v nejtemnějších chodbách a místnostech. Možností je přitom spousta!

Svatební Sliby

 

Říct jeden druhému co pro nás opravdu znamená. Díky svatebním slibům vložíte do svého svatebního filmu velkou hodnotu a kus svých osobností.

Proč si vlastně svou nastávající beru za ženu? Zamyslel jsem se nad tím někdo opravdu do hloubky? V tuto chvíli už nejde ani o svatební video. Ale je to tolik přínosná věc pro nás všechny. Sepsat si své pocity na papír a tyto otázky si sám pro sebe zodpovědět.

V každodenním životě často nemáme čas vyjádřit svým nejbližším, co pro nás opravdu znamenají. Někdy na takovou věc člověk nenajde odvahu za celý život. A to je přeci ohromná škoda! A tak mě nenapadá hezčí příležitost pro vyslovení těchto slov, než právě svatba.

Co když jsou to pro Vás slova velmi intimní a nechtěli byste je sdílet před všemi přítomnými hosty? Skvělým řešením je vyměnit si své sliby o samotě, hned po ,,first looku“. Upřednostňujete raději první pohled při obřadu? Pak se dají sliby vyměnit na začátku portrétního focení o samotě v přírodě.

Svatební Obřad

 

Svatební obřad je v podstatě ta nejdůležitější část dne. Vždyť pro tento krásný ceremoniál se celá svatba pořádá.

Při svatebním obřadu tu buďte hlavně jeden pro druhého. Zapomeňte na rady svatebních fotografů z dob minulých. Pohled přímo do foťáku, když nasazujete prstýnek své nastávající manželce? Podobným radám dáme jedno velké NE. Tento ceremoniál je o Vás a o Vaší lásce. Proto vnímejte jen jeden druhého v každém okamžiku.

Při nástupu k oltáři je vhodné zpomalit chůzi. Nespěchat a tento moment si vědomě užít. Prohlédnout si místo, pohledy svých blízkých a samozřejmě pohlédnout přímo do očí svému nastávajícímu, který na Vás již čeká.

Svatebním obřadem vás provede proslov oddávajícího. Ale ne každý oddávající připravuje text individuálně. Pokud celý obřad nechcete poslouchat obecná slova, která ten den zazní ještě 3x na jiných svatbách, vezměte iniciativu do svých rukou. Oddávajícímu můžete na předsvatební schůzce předložit Váš text, Váš příběh, Vaše hodnoty. Celý obřad pak bude osobnější a každé slovo bude mít větší váhu.

Obřad můžete zakončit slavnostním průchodem uličkou (tzv. špalírem). Přitom na Vás lidé mohou pro štěstí vhodit rýži, konfety nebo okvětní lístky. Je to skvělá tečka za obřadem, kterou si vždy užijí jak novomanželé tak i svatební hosté. Zároveň to je i krásný záběr do videa, z kterého čiší radost ze všech stran.

Proslovy

 

Stejně tak jako u svatebních slibů je velmi hodnotné a krásné vyslechnout tyto slova od srdce svých blízkých. Svatební proslovy se dají úžasně zakomponovat do svatebního filmu.

Jak jsme si řekli, někdy nemáme štěstí na super oddávajícího, který každý proslov píše pro každého individuálně. U proslovů tatínků a svědků tyto obavy opadají. Na Vaší svatbě pronese proslov zpravidla velmi blízká osoba, která Vás velmi dobře zná.

Ne každý bere proslov jako samozřejmost. Pokud byste chtěli, aby zazněl, osobně o to dotyčného člověka požádejte. S blížícím se termínem svatby si také raději ověřte, zda s proslovem Váš tatínek nebo svědek počítá. Vlastně se nemusíte ani tolik řídit  tradicemi. Zažil jsem i nádherné proslovy od blízkých přátel nebo babiček a dědečků. O proslov tedy můžete požádat v podstatě kohokoliv z řad svých blízých

Na českých svatbách se proslovy plánují z pravidla na dobu před hostinou. Pokud však máte hostinu naplánovanou na pozdější část dne, lidé už budou natěšeni na jídlo a delší proslov pro ně bude nepříjemný. V takovém případě se dají proslovy směřovat k večerním hodinám jako další bod v harmonogramu.

Portrétní Focení

 

Focení a natáčení svatebních portrétů je součástí snad každé svatby. Také je to čas, kdy na pár okamžiků můžete vystoupit z veškerého svatebního dění, nadechnout se a být jen spolu.

Z mého hlediska záleží především na Vás, kolik času jste ochotni pro svatební portréty vyhradit. Zároveň je potřeba tento čas vybalancovat s Vaším očekáváním výsledného počtu fotek a záběrů.

Při svatebních portrétech je potřeba spolupráce fotografa a kameramana. Na své svatbě nechcete ztrácet čas jejich dohady o tom, jaký by měl být výsledek a kdo získá více prostoru. Je to jeden z důvodů, proč je výhodně vložit svou důvěru do sehrané dvojice. Ušetří Vám to čas.

Místo je vhodné vždy naplánovat ve spolupráci s fotografem a kameramanem. Krásná místa jsou v podstatě všude, proto není potřeba za nimi v den svatby zdlouhavě cestovat a znovu ztrácet drahocenný čas.

Natáčení svatebních portrétů je vhodné rozdělit do dvou menších částí, kdy jedna bude během dne a druhá večer v tzv. zlaté hodince, kdy je nejvhodnější světlo. Jednak svatebním hostům nebudete chybět tak dlouho a zároveň budete mít rozmanitější záběry.

Prskavky

 

Využití prskavek na svatbě nemusí být pouhým trendem. Dají se zakomponovat tak, aby jste si je užili vy i Vaši hosté.

Na základě svých zkušeností navrhuji prskavky využít pro tanec v kruhu/půlkruhu. Můžete si vybrat svou oblíbenou píseň a na tu si v této romantické atmosféře zatančit. V tomto způsobu uvidí smysl i Vaši hosté, kteří aktivitu pochopí a užijí si ji s Vámi. Vždy je dobré věci nedělat pouze pro fotku a video, ale reálně si je užít.

Na svatbu zvolte raději prskavky delší (minimálně 70cm), aby Vám vydržely svítit celou píseň. Nezapomeňte, že nějaký čas zabere samotná organizace, kdy je potřeba zapálit tolik prskavek zároveň. V případě delších prskavek se dá stihnout i průchod uličkou, která se za vámi nakonec uzavře a vy si zatančíte v půlkruhu, který je skvělý i pro menší počet zůčastněných.

Na tento moment buďte připraveni. Zajistěte dostatek zapalovačů a svíček. Hlavně v nekuřácké společnosti je často těžké zapalovače sehnat a zbytečně se pak ztrácí čas. Nejefektivnější je prskavky zapalovat jednu o druhou.

Večerní párty

 

Na tanečním parketě většina svatebních dnů končí. Jak své svatební místo tedy správně připravit na večer?

Pokud chcete své hosty dobře motivovat k tanci, můžete tomu jít naproti vytvořením správné atmosféry. Hosté uvítají přítmí a párty světla, v kterých se budou moct trochu schovat. Alespoň do doby, než jim to bude jedno a budou tančit, jakoby je nikdo neviděl.

Tato ,,párty“ atmosféra je dobrá i pro nás kameramany. Záběry tak můžeme vygradovat a párty světla lze využít jako světlený zdroj, s kterým se dá kreativně pracovat. Úplná tma není vhodná stejně jako úplné světlo.

Celkovou atmosféru můžete také posunout o úroveň výš, pokud si svatební místo dozdobíte dekoračními řetězy s žárovkami a světýlky. Večerní atmosféra tak bude velmi romantická a zároveň budete mít o to hezčí záběry.

V případě delších prostojů můžete být vyzbrojeni předem připravenou svatební hrou, kterou své hosty rozproudíte. S těmito hrami ale zacházejte s citem a vždy je plánujte vhodně tak, aby zábavu nebrzdili ale rozproudili. S tím Vám pomůže zkušený DJ nebo koordinátorka. 

CHCETE VĚDĚT VÍC?

KOUKNĚTE NA NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Scroll Up