data v bezpečí

Noční můra každého fotografa, kameramana, ale také nevěsty. Možná jste slyšely příběhy, kdy z různých důvodu došlo ke ztrátě dat z paměťové karty – v tomto případě velmi cenných dat – svatebních fotek či video záběrů. Je na vině smůla, nešťastná náhoda nebo blbej den? Dá se takovým situacím předejít, nebo naopak jít naproti? Jsem přesvěčený, že ano! 

1. DUÁLNÍ ZÁPIS

Technika jde každým rokem obrovskými kroky kupředu. Profesionální nástroje jsou dnes mnohem dostupnější. Dnes je pro mě standardem pro natáčení využívat pouze fotoaparáty, které umožňují zápis na dvě paměťové karty zároveň. Pokud by došlo k chybě na jedné kartě, pořád je ve foťáku ještě jedna, na které jsou záběry zálohované. Rozbitou paměťovou kartu je potřeba ihned nahradit a záběry ukládat na dvě paměťové karty.

Ačkoliv je pro mě duální zápis samozřejmostí, čas od času potkám někoho, kdo pro svatební focení/natáčení využívá starší fotoaparát, který tuto funkci neumožňuje. Pak je to skutečně jen otázka času, kdy člověk přispěje svým ,,fuck-up“ příběhem, kterých jsem slyšel už destíky. Pro nevěstu a ženicha to znamená nenávratnou ztrátu fotek a vzpomínek. 

Využívat fotoaparáty s dvěma sloty pro paměťové karty je prvním krokem k tomu, abychom se takovým nepříjemnostem úspěšně vyhli. Jednoduše řešeno – je potřeba mít plán B, ideálně i plán C. U svatebního focení/natáčení je potřeba do předu zvažovat situace, které nebudou přesně dle našich očekávání a přesto mohou nastat. Proto bych na svatbu nešel ani bez náhradních foťáků a záložní techniky.

2. Kvalitní karty

Paměťová karta je velmi malá věc, do které se člověku přirozeně nechce investovat větší částky. V případě opravdu kvalitních karet to jsou řádově tisíce až desetitisíce. Pokud ale chceme předcházet ztrátě dat, rozhodně se tato investice vyplatí. Karta se může poškodit jak mechanicky, tak softwarově. Proto je výhodné investovat do karet, které v tomto ohledu rozhodně nejsou z cukru. Zde je výčet několika výhod, které nabízí řada paměťových karet s označením TOUGH:

  1. Špičková odolnost

Tyto paměťové karty jsou až 18x odolnější při ohnutí, vydrží pád z několika metrů a mají největší odolnost proti prachu a vodě. Plně vodotěsná forma vyrobená z jednoho kusu vydrží v 5m hloubce až 72hodin. Karta je také odolná proti extrémním teplotám.

  1. Indikátor chyb

Karta disponuje nástrojem SD scan, který paměťovku automaticky scanuje a v případě odhalení chyby Vás ihned vyzve k její výměně. Pokud by i přesto nastal nějaký problém, tak je u těchto karet díky softwaru jménem File Rescue možné data zachránit/obnovit.

3. Pracovní postup

Spoustu potíží nastává i kvůli samotnému zacházení s paměťovou kartou, případně kvůli pracovnímu procesu jako takovému. Dříve se v příručkách doporučovalo nosit s sebou více paměťových karet, např. 10x 32GB namísto jedné 256GB. Smyslem těchto doporučení bylo, aby fotograf během svatebního focení 10x během dne vyměnil paměťovou kartu. V případě chyby by pak ztratil pouze 1/10 fotek z dne a ne všechny.

Myšlenka to není špatná, problém je, že v reálném světě tento přístup způsobuje nejvíce problémů. Věřte mi, že znám spoustu příběhů o tom, kdy fotograf přišel o data na paměťové kartě. Úplné minimum těchto chyb bylo způsobeno softwarovou poruchou paměťové karty. Většina ztrát fotek nastala po mechanickém poškození karty, právě při zbytečné manipulaci s ní.

Paměťová karta je v největším bezpečí právě ve foťáku. Pokud ji během dne z foťáku 10x vytáhneme a jakkoliv s ní manipulujeme, je to 10 příležitostí navíc jak kartu zničit. Někdo si chtěl při obědě fotky zálohovat do notebooku, ale při vyndání mu karta spadla do knedlíčkové polévky. Někdo si kartu na chvíli položil na stůl, ale v tom jeden ze svatebčanů nechtěně rozlil pití a karta to nepřežila. Další fotograf se při osmé výměně karty nesoustředil a zapomněl, kam si ji položil. Možná ji hledá do dnes.

,,Nejbezpečnější místo pro Vaši paměťovou kartu je právě ve foťáku, který máte celý den v ruce a dáváte na něj pozor!“

4. Třetí a čtvrtá záloha

Jako velmi podstatný vnímám i celý post process, který při manipulaci s daty nastává po návratu ze svatby domů. S kolegou Markem Topolářem jsme se shodli, že bychom po svatbě nedokázali usnout, pokud bysme si fotky a videa nezálohovali na externím disku a v počítači. Záběry jsou tedy uložené na dvou paměťových kartách, v počítači a ještě na přenosném externím disku (pro případ poruchy PC). Teprve potom je čas na sprchu a odpočinek.

Ač se to nezdá, mnoho problémů nastává až po návratu domů ze svatby. Člověk je rád, že vše zvládl, po náročném dni a cestě domů je unavený a ztrácí ostražitost. V tento moment chybí kousek k velkému problému, stačí chvilka nepozornosti a člověk si nevšimne, že se mu do PC nepřetáhly všechny fotky, ale pouze jejich část. Po smazání už se k fotkám či video záběrům nikdy nedostane.

Někdy se to sejde tak, že je více zakázek hned po sobě. Pokud si člověk nevytvoří zálohu z té předešlé, může díky chybě v paměťové kartě přijít o data z obou focení. To už je opravdu infarktová situace. Naštěstí se takovým tlak zvyšujícím zážitkům dá předcházet právě zodpovědným přístupem a pravidelným zálohováním dat na více místech.

Hrozba, že nastane ztráta dat z paměťové karty je bohužel reálná. Riziko, že se tak stane, se však dá naštěstí ovlivnit kvalitní technikou a zodpovědným přístupem. Slyšel jsem mnoho příběhů, kdy ke ztrátě svatebních fotek reálně došlo. Z naprosté většiny případů se tak ale stalo kvůli nezodpovědnému přístupu či chybné manipulaci s technikou.

Proto vnímám toto téma jako důležité a rozhodně má velký smysl se zabývat tím, jak riziko ztráty dat snížit na minimum. Dobrá znalost těchto postupů je další přidanou hodnotou kvalitního fotografa/kameramana A u svatebních dodavatelů to platí hned trojnásob.

Pokud Vás tento článek zaujal a chtěli byste si přečíst více informací, koukněte na článek mého kamaráda a kolegy Marka Topoláře zde.

Scroll Up