V jednoduchosti je síla

Svůj přístup k natáčení svatebních filmů jsem založil na empatii. Jak se cití lidé, kteří jsou před mou kamerou? Přicházíte na místo svatby, kde čeká 30, 50, někdy i více jak 100 lidí. Jediný, kdo Vás požádal, abyste na něj mířili foťákem, je pouze nevěsta s ženichem. Je důležité si uvědomit, jaké limity pro nás z této pozice plynou. Někteří hosté být natáčeni zkrátka nechtějí. Je potřeba si uvědomit, že lidé se před kamerou necítí dobře. Někdo si chce v klidu sníst svůj oběd, aniž by kolem něj pobíhal cizí člověk s foťákem. Stejný princip platí například na tanečním parketu. Pokud je párty v plném proudu, naší kamery si nikdo ani nevšimne. Někdy však trvá i několik hodin, než se párty rozjede. Jak se asi cítí hosté, kteří ze své židle sledují fotografa s kameramanem, kteří odhodlaně čekají na prvního odvážlivce, aby jeho tančení výkon mohli patřičně zdokumentovat?

„Zachytí momenty, při kterých ani nevíte, že Vás točí. Vyšel z toho doják jako blázen a máme krásnou památku na celý život. Kryštofa vřele doporučujeme a přejeme ti ať se daří.“

Zahájští

Po celý den hosté sledují člověka s foťákem, na kterém je umístěna velká, chlupatá věc. Většině hostům rychle dojde, že se jedná o mikrofon. To tu ještě scházelo, teď snad aby se báli něco říct. Co když to bude ve videu slyšet? Možná se Vám to už stalo a věty typu ,,tohle tam hlavně nedávejte!“ jste slyšeli během jedné svatby hned několikrát. To všechno hostům vytváří nekomfortní prostředí.

Fotka je rychlá a diskrétní věc. Jedno kliknutí a je hotovo. Avšak natočení jednoho záběru může trvat i několik desítek vteřin. Proč všechny aspekty ještě zhoršovat? Pro mě jsou veškeré možné detaily, díky kterým nebudu působit jako kameraman, velkou výhodou! Nepoužívám žádné velké chlupaté mikrofony, stabilizační konstrukce, osvětlovací lampy, kamerové jeřáby a bůhví jaké další krámy. Plně si vystačím pouze s malou bezzrcadlovkou sony a jedním malým, lehkým objektivem. Samozřejmě si s sebou beru na svatbu i záložní techniku. Tu však zbytečně nedávám na odiv a na hosty působím jako host s foťákem, fotograf, nebo asistent fotografa. Věřte, že je to mnohem lepší pozice, z které natáčet svatební film.

Pokud někde vidím emoce nebo důležitý okamžik, během pár vteřin zachytím potřebný záběr a v klidu odejdu. Jak jsem říkal, naše práce má své limity. Nemáme tolik prostoru, jak by se mohlo na první pohled zdát. Máme omezený čas a musíme rychle reagovat. Proto si kladu otázku, proč bychom měli používat velké množství vybavení? Proč s sebou tahat větší zátěž? Proč rozptylovat svou pozornost od důležitých věcí? Proč sami sebe zpomalovat?

Jde o to, že mezi fotografy a kameramany jsou zpravidla milovníci techniky. Nic jim neudělá větší radost, než nový přírustek výbavy. Všechno, co lítá, bliká, bzučí a je velkých rozměrů je dnes cool. Každý nový objektiv oblíbené značky je největší prioritou dalších investic. Pravdou je, že se ještě nedávno všichni smáli kameramanům z 80. let, kteří museli pracovat s enormně těžkým a velkým vybavením.

Pokud nepočítám obřad, tak po celý den pracuji s jednou malou bezzrcadlovkou Sony a jedním lehkým objektivem. Většina hostů vůbec netuší, že natáčím video. Pokud se něco děje, nemusím dlouze přemýšlet, který z 10 objektivů vytáhnu z brašny. Nemusím řešit, jestli baterka ve stabiliazátoru ještě vydrží, nebo musím měnit. Neřeším, že jsem zapomněl zapnout tlačítko na směrovém mikrofonu. Místo toho, abych přemýšlel nad využítím veškeré techniky, více používám své oči. Mám více času přemýšlet nad využitím přirozeného světla a kompozice. Jsem připraven kdykoliv začít natáčet a přitom být stále diskrétní. Veškerou svoji pozornost mohu věnovat atmosféře svatby a své vlastní kreativitě. Během pár vteřin zachytím potřebný záběr a v klidu odejdu. Většina hostů si ani nevšimne, že jsem je právě točil. Právě tak se rodí záběry plné neskrývaných emocí.

kontakt

nezávazný formulář
★★★★★

+420 734 687 272   |   info@krystofprsala.cz  

Scroll Up