Porušování pravidel?

Když jsem začínal s natáčením, nenavštěvoval jsem žádnou uměleckou školu. Vše jsem se učil sám metodou pokus omyl. Také jsem hledal inspiraci ve filmech. Když jsem v kině koukal na skvělé záběry, představoval jsem si, jak je natočit. Vždy jsem věřil svým očím a pokud se mi líbilo to, co jsem viděl na displeji kamery, zmáčkl jsem tlačítko record. Nejsem typ člověka, který by se vyžíval v technice. Nechci hodiny a hodiny zkoumat menu fotoaparátu a řešit nastavení každého detailu. Chci jen zapnout kameru a natáčet, popř. upravit svou expozici, pokud to bude nutné. Snažil jsem se vytvořit systém, který bude jednoduchý.

Brzy jsem zjistil, že při natáčení existují různá pravidla. Nesmíš natáčet s rychlostí závěrky větší než 50! Neměl bys natáčet s vysokou hodnotou ISO! Toč raději s 24 snímky za sekundu než s 25! Nepoužívej automatické vyvážení bílé! Pravdou je, že většinu obecných doporučení a mouder z příruček ignoruji. Jak jsem říkal, věřím svým očím. Pokud se mi něco líbí, nevadí mi, že je to v obecnýh pravidlech zakázáno. Několikrát jsem natáčel s rychlsotí závěrky 4000 a ve většině případech používám automatické vyvážení bílé.

Pokud se obecnými pravidly řídí většina tvůrců videí, jak vybočit z jejich řady? Co udělat, aby člověk nezapadl do roky zaběhlých šablon? Rozhodl jsem se, že si vytvořím svá pravidla. Samozřejmě, že pokud je něco špatně a nevypadá to dobře, snažím se to natočit jinak. Pokud ale nevidím rozdíl mezi tím, jak by to mělo ,,správně vypadat“ a tím, co se mi líbí, budu raději věřit svým očím a udělám to po svém.

Dám Vám jeden příklad z praxe. Natáčíte svatbu na krásném zámeckém dvoře. Jsou tři hodiny a právě začíná proslov otce nevěsty. Z ničeho nic se vyjasní a začne svítit slunce. Měli jste svou rychlost závěrky nastavenou na krásných 50, přesně jak je udáno v příručce. Na prudkém slunci je však obraz silně přesvícen. Co uděláte? Zastavíte proslov a začnete zběsile hrabat v brašně, abyste našli ND filtr? Není lepší řešení jednoduše přenastavit rychlost závěrky klidně na 8000? Přestože se to nedoporučuje? Pokud byste mi to neřekli, ani bych si toho nevšiml. Kolik lidí ze sta si všimne tak malého detailu?

Aby můj krátký článek nevyzněl špatně, chci závěrem upřesnit několik zásadních informací. Nejde o ignoraci základních pravidel a ověřených zkušeností. Jde o inspiraci, kterou člověk nalezne ve své vlastní cestě. Nenechme se svazovat poučkami a detaily, které ve finále stejně nepostřehne ani oko profesionála. Zkuste se naučit pracovat pružně a s odvahou. Pokud se Vám něco líbí a má to své opodstatnění, jděte do toho!


kontakt

nezávazný formulář
★★★★★

+420 734 687 272   |   info@krystofprsala.cz  

Scroll Up