Věnujete se tvorbě videí, natáčení svateb a zvažujete nákup bezzrcadlovky Sony A7III? Pak jste tu správně! Tento foťák jsem pro účely svatebního natáčení využíval několik sezón. Aniž bych mohl říct, že jsem reálně narazil na jeho limity, rozhodl jsem se upgradovat techniku nákupem Sony A7sIII. S odstupem času a bez velkých emocí se Vám pokusím předat mé zkušenosti s A7 III, jdeme na to!
Sony je pro mě love brand. Dá se říct, že na systém lehkých a kompaktních bezzrcadlovek od sony jsem přesedlal hned po prvním setkání s řadou a6000. Myšlenka malého, nenápadného ale přesto velmi výkonného foťáku, který má navíc pokročilé funkce pro natáčení videa, mě oslovila okamžitě.
Na svatbě jsem nerad strhával pozornost na sebe. Nejsem typ svatebního kameramana, který by byl rád středem pozornosti. Na prvních svatbách, tehdy ještě s canonem a gimbalem, jsem rychle zjistil, že velká technika je pro můj přístup nevýhodná. Při natáčení jsem často slyšel věty typu: ,,jeee pardon, já jsem Vám vlezl do záběru“ nebo ,,mě hlavně nenatáčejte, ještě bych to video zkazil“ atp.
Vždy jsem se snažil zachytit reálné okamžiky, reálné emoce a opravdové reakce lidí v různých situacích. Realita je však taková, že lidé se neradi točí, před kamerou se většina svatebčanů necítí komfortně. Velké množství techniky, stabilizační konstrukce, velké teleobjektivy, chlupaté mikrofony, osvětlovací lampy, drony… to vše tuto nejistotu lidí před objektivem ještě umocní.
Když jsem začal používat malé, nenápadné foťáky od sony, nastal velký zlom. Konečně jsem mohl splynout s davem. Lidé mě přestali vnímat jako kameramana a začali mě vnímat jako hosta. To je velká přidaná hodnota, kterou malé a lehké bezzrcadlovky přináší do naší tvorby. Díky tomu se lidé nebojí být sami sebou. Užívají si svatební den a vůbec nevnímají, že je někdo točí. To je moment, kdy jsou před Vámi skutečné a neskrývané emoce.
Sony A7III byl prvním foťákem, kdy jsem při natáčení záběrů začal z větší části využívat auto-focus. Manuální ostření jsem využíval pouze v opravdu složitých situacích a natáčení skrz různé předměty, kdy jsem chtěl mít nad výsledkem absolutní kontrolu. V ostatních situacích jsem využíval automatické ostření v kombinaci s dotykovým displayem. Ostření je přesné, plynulé a velmi rychlé.
Sony A7III Vám nabídne vysokou kvalitu záznamu. Přestože někteří kritici odsoudili méně kvalitní Full HD záznam, já si myslím, že je naprosto v pořádku. Možností je samozřejmě točit do 4k, případně záběry ze 4K downscaleovat do FULL HD, kdy Vám zůstane zachováno více detailů.
U foťáku a7III jsem ocenil možnost natáčet ve 100 snímcích za vteřinu v režimu PAL, popř. ve 120 snímcích v režimu NTSC. 100 snímků za vteřinu Vám umožní čtyřnásobný slowmotion, který je dle mého názoru naprosto dokonalý pro svatební natáčení. Můžete ho využít pro umocnění filmového nádechu, nebo také pro případnou stabilizaci.
Sony A7III má full frame snímač, na který díky větší ploše dopadne více světla, než na menší APSC snímače. To oceníte především ve chvílích, kdy je nedostatek světla. Na svatbách klasicky při ohňostroji, prskavkách nebo večerní párty. Tato bezzrcadlovka Vám nabídne opravdu obdivuhodný výstup s minimem šumu.
Vzhledem k tomu, že většinu záběrů natáčím z ruky, bez žádných gimbalů a jiných stabilizačních konstrukcí, tak jsem tuto 5-ti osou stabilizaci uvítal s otevřenou náručí. Samozřejmě se stále musíte soustředit a natáčet technicky správně, co nejvíce stabilně. Já jsem si například oblíbil techniku natáčení skrz hledáček, kdy máte 3 opěrné body.
Je to možná trochu kontroverzní, ale u sony A7III mi vadilo přehřívání. Dočetli jste se, že se A7 III při přehřívání nevypíná? Ano, to je pravda. Ani mně se nikdy nestalo, že by se mi tato bezzrcadlovka následkem přehřátí vypla. Proč to tedy vnímám jako nevýhodu? Jednoduše proto, že vím, že se to může stát. Indikátor přehřívání se mi u režimu 100p Full HD a 4K 25p ukazoval velmi často. Svítící indikátor přehřívání už je pro mě stresující sám o sobě. Znovu ale podotýkám, že se mi nikdy nestalo, aby se foťák a7iii vypl, jako tomu bylo např. u a6300.
Jak jsem již psal, rád hledáček využívám i při natáčení videí. Proto jsem osobně vnímal nízké rozlišení hledáčku jako nedostatek, který mi vadí, ale dá se na něj zvyknout.
Tento nedostatek skutečně uvádím jen proto, abych byl objektivní. Můj subjektivní pocit z tohoto menu je, že po tom, co jsem si na něj zvykl a začal se v něm orientovat, mi přestalo vadit. Navíc si potřebné položky můžete snadno dát do rychlého menu, což celé ovládání a nastavení foťáku urychlí.
Bezzrcadlovka A7iii je foťák, který bohatě naplní potřeby hobby i profi fotografa/kameramana a to i v roce 2021. Osobně tento foťák vnímám jako skvělý univerzál, na jehož limity v běžném pracovním procesu narazíte jen málokdy.
Máte další otázky? Neváhejte napsat, rád odpovím. Díky za pozornost a budu se těšit zase příště!