Kompozice v mém pojetí

Pravidlo třetin je základní pravidlo užívané ve fotografii i ve filmu. Cílem je umístit předměty a oblasti zájmu do blízkosti jedné z linií tak, aby byl obraz rozdělen na tři stejné části. Dalším cílem je umístit objekty do průsečíků třetinových linií. 

Kompozice musí být vždy instinktivní. Pokud nad vším budeme moc přemýšlet, budeme limitovat svou vlastní kreativitu. Po většinu času využívám jeden objektiv, u kterého mám vše naprosto zautomatizované. Jak bude obraz vypadat vím ještě dříve, než se kouknu do hledáčku. I u kompozice nám minimalistický přístup přináší výhody. Klasické pravidlo třetin známe především z filmů. Svatba je ale reálná událost, kde nemáme možnost vše předem připravit. Musíme reagovat rychle a instinktivně. Pokud porozumíte pravidlu třetin, můžete si ho pro potřeby svatebního natáčení zjednodušit

Ponechal jsem pouze dvě svislé čáry, které rozdělují obraz na 3 části. Podle situace se mohu rozhodnout, zda objekt zájmu budu směřovat do centra, nebo do stran. Díky tomuto zjednodušení nedojde pouze ke zrychlení procesu, ale ve výsledku také ke zlepšení kvality.

Scroll Up