Afghánistán – Bagrám

Natáčení v extrémních podmínkách a velmi zajímavá a cenná zkušenost. Možnost pocítit na vlastní kůži válečnou atmosféru jsem měl díky kamarádovi Jirkovi Tkadlčíkovi. Ten si na mě vzpomněl, když ho Armáda ČR oslovila, aby letěl do Afgánistánu předvést svou ohromnou sílu. Pro české i americké vojáky si připravil seminář, kde po krátkém představení ysvětlil správnou techniku u základních cviků. Speciálně se zaměřil na mrtvý tah, kde následně opravil spoustu chyb v provedení vojáků. Také předal velký kus motivace, když ze země bez problémů odlepil 307kg.  Jirkův maximální výkon byl v tu dobu cca 406kg. Následně jsme měli chvilku pauzu na oběd, kde jsme doplnily tolik potřebnou energii. Netrvalo dlouho a Jirka byl lanem připevněn k 34 tun vážícímu transportéru, který se snažil svou silou rozpohybovat směrem vpřed. V Afgánistánu zrovna pršelo a zem byla velmi kluzká, proto se Jirka rozhodl, že břemeno vážící 34 tun před sebou bude raději tlačit. A to se mu povedlo.

Video:

Pak už zbývalo jen překonat místní rekord. To obnášelo během hodiny zvednout 1000 liber v součtu jednoho opakování dřepu, bench pressu a mrtvého tahu. Jirka řekl, že tento rekord překoná a dokonce mu bude stačit pouhá minuta a místo třech cviků pouhé dva. Jirka si tedy 1000 liber rozdělil na dvě části. Bench press 206kg a mrtvý tah 307kg. Před zraky povzbuzujících vojáků a minstra obrany se Jirkovi překonání rekordu povedlo na jedničku. To řekl, splnil. Tím však program nekončil a Jirka ještě neváhal cvičit s vojáky v dalším tréninku, kde si zkusili trhy, zdvih těžké jednoruční činky nad hlavu a takzvaný log lift (zvedání klády). Opravdu velmi náročný den.

Večeří defenitivně skončila exhibice Jirkovi síly. Nyní bylo na řadě porozhlédnout se po základně. Měli jsme možnost nahlédnout do pokojů vojáků a se spoustou z nich mluvit. Velice mě potěšilo, že někteří ve volném čase sledují má videa. Také jsme se projeli obrněným vozem Panther, který v ten den Jirka dokázal roztlačit. K němu jsme dostali také zajímavou přednášku. K večeru jsme se podívali také do místních obchodů, kde byla možnost nakoupit nějaké suvenýry. Jako poslední bod jsme navštívili střelnici, kde jsme mohli zkusit, co v nás je. Po našich více či méně zdařených pokusech nám profesionální vojáci ukázali, jak to má vypadat.  Opravdu skvělý zážitek a velký obdiv pro naše vojáky.

Fotky:

Scroll Up