VÝBĚR HUDBY DO VIDEA

Jak je to s výběrem hudby do svatebního videa? Právě to je otázka, na kterou se mě při osobní schůzce sem tam někdo zeptá. Jsem rád, že v naprosté většině případů mám kreativní svobodu a nevěsta s ženichem mi nechávají volnou ruku. Za tak velkou důvěru jsem opravdu vděčný. Výběr vhodné hudby do svatebního videa mi však zabere i několik hodin. Musím zohlednit opravdu všechno – atmosféru svatby, povahu lidí, místo svatby a její průběh, počasí, hlas oddávajícího a tak dále. To všechno musí ladit dohromady a tvořit jeden celek. Nebylo by pro mě jednodušší si hudbu prostě nechat poslat? Ušetřil bych tím přeci spoustu času. Navíc bych měl jistotu, že s výběrem hudby nešlápnu vedle. To všechno je pravda, přesto jsem se rozhodl jít tou těžší cestou. K tomuto rozhodnutí mě přiměly tyto důvody: 

Licencování hudby

Hlavní pravidlo pro výběr hudby je, že musí být k dispozici její licence. Licence pro všechny skladby použité ve svatebním videu jsou již zahrnuty v ceně a mají doživotní platnost. Někdy mají snoubenci vybranou písničku z rádia, často od Eda Sheerana nebo jiných slavných umělců. Licence k těmto písničkám je však cenově nedosažitelná a řádově se pohybuje v desítkách až stovkách tisíc.

Další nevýhoda je, že výběr takové hudby je značně neoriginální. Začínající kameramani volí stále ty stejné, tisíckrát ohrané písničky. Navíc se autorská práva stále zpřísňují, proto bude v budoucnu problém takové video vůbec přehrát. V komerční sféře se navíc použití nelicencované hudby trestá.

Řešením jsou tedy různé hudební banky, které spolupracují s velmi nadanými umělci po celém světě. Tvoří spoustu originálních a neotřelých skladeb, které se pro účely svatebního videa skvěle hodí. Navíc jsou tyto licence k dispozici v řádu stovek až tisíců. Svatební video by Vám rozhodně mělo sloužit jako památka na celý život. Mělo by být zachováno i pro další generace. Proto je z mého úhlu pohledu licencování hudby nutné.

Představy

Dalším faktorem, který při výběru hudby hraje roli, jsou právě představy o finálním zpracování. Výsledná videa odevzdávám zhruba 3 týdny po svatbě. Kdybyste hudbu znali předem, ať chcete nebo ne, v hlavě by se Vám již tvořili představy o jejím využítí ve videu. Měli byste svou představu o tom, jaké záběry budou na začátku, jaké při refrénu, a jak video skončí.

Věřím rčení, že když dva dělají totéž, není to totéž. Každý hudbu cítí trochu jinak a mohlo by se stát, že by výsledné video bylo do záběrů sestříhané trochu jinak, než jste si představovali. Neznamená to, že by bylo sestříhané špatně. Jen prostě jinak. Vám by však při sledování svatebního videa přišlo, že tam něco nehraje, že je něco trošku jinak, než jste čekali. Právě tyto pocity by Vám mohly zkazit první dojem při sledování Vašeho videa, což by byla velká škoda.

 

Odhad

Díky dlouholetým zkušenostem dokáži výsledek odhadnout předem. Když slyším hudbu, umím objektivně posoudit, zda se pro natočený materiál hodí. Finální video si dokáži dost přesně představit již při samotném výběru hudby. Často by se mohlo stát, že by Vás hudba sama o sobě nezaujala. Pravděpodobně by to nebyla písnička, kterou byste si ráno při cestě do práce pustili ve sluchátkách 5x za sebou.

Ale právě v kombinaci se záběry, s proslovy, se zvuky prostředí a celkově s celým příběhem Vaší svatby Vám dá celý tento celek smysl, přestože by Vám mohl být při pouhém poslechu hudby skrytý.

můžeme výběr nějak ovlivnit?

U mě v portfoliu najdete vždy minimálně 10 nejnovějších svatebních videí, které nejpřesněji odpovídají tomu, jakým směrem se ubírá má současná tvorba.

Pokud se Vám tyto videa líbí, můžete být v klidu, protože vaše svatební video bude zpracování přesně v tomto stylu. Samozřejmě ke každému videu přistupuji individuálně a proto je některé video více romantické, v některém zase víc vynikne pořádná párty.

Určitě v mém portfoliu najdete své favority, jedno, dvě nebo tři videa, která se Vám líbí nejvíce. Budu moc rád, když se mnou tuto informaci budete sdílet. Rád k tomu při zpracovávání vašeho videa přihlédnu a váš svatební klip zpracuji v podobném stylu. 🙂

Výběr hudby se zakládá na mnoha faktorech. Také musím zapojit veškeré zkušenosti, které mám, abych vybral správně. Díky tomu, že mám možnost vidět již natočené záběry ze svatby, mohu vybrat písničku, která je bude skvěle doplňovat. Ne naopak, mít k dispozici jednu určenou písničku a do ní se snažit naskládat natočený materiál, ať se k tomu hodí, nebo ne. V takových případech spíše vzniká slideshow záběrů bez větší přidané hodnoty.

Scroll Up