realita vs scénář

Krátké video o tom, do jaké míry by měl svatební kameraman zasahovat do průběhu svatby. Nejsem titulovaná osoba, která by měla právo určit pravdu, nebo říkat, co je a co není správné. Vlastně ani neexistuje žádná svatební bible, kde by bylo sepsáno desatero správných postupů a charakterových vlastností svatebního kameramana. Proto nechávám otevřený konec, aby si udělal každý svůj názor sám. Měl by svatební kameraman přijít na svatbu se svým vlastním scénářem a být režisérem záběrů? Nebo spíše tichý pozorovatel a lovec momentek? Neexistují správné a špatné postupy. Každý jsme jiný, někdo extrovert, někdo introvert. Každý máme jiné silné a slabé stránky, které můžeme při své tvorbě uplatnit. Také snoubenci nemají jednotnou představu o tom, kdo je ten správný tvůrce videa. Každý má svou představu a v ideálním případě si najde dodavatele, který jeho představu naplní.

1. Když se z kameramana stane režisér

Možná jste to někdy zažili. Kameraman, kterého je všude plno. Zasahuje do děje svatby víc, než je zdrávo a ze svatebních hostů si udělal své herce. Rád bych tento článek psal nezaujatě, ale pravděpodobně se mi to nepodaří a všimnete si, že tíhnu spíše k druhému břehu. Tedy k nenucenému zachycení momentek. Přesto dokáži pochopit, že někdo, kdo má více extrovertní osobnost, může na svatby přinést jiné hodnoty. Výsledné video pak bude odlišné, ale znovu záleží pouze na tom, co kdo od svého videa očekává. Nikde není pevně psáno, jak by mělo svatební video vypadat a dodavatelů je naštěstí také hodně, takže si každý může vybrat podle toho, co je nejbližší jeho představám.

O co vlastně jde? Dávám na stůl téma, které by pro Vás mohlo být při výběru svatebního kameramana zásadní. Existují totiž různé přístupy, jak svatební video natočit. Někdo na svatbu přichází s vlastním scénářem, s vlastní vizí, jak by mělo výsledné svatební video vypadat. Tuto svou představu se snaží během dne více či méně prosadit. V praxi to pak vypadá podobně, jako při natáčení hollywoodského filmu. Kameraman připraví různé scénky, svatebním hostům rozdá instrukce, aby věděli jak mají reagovat, kde mají stát, aby ve videu vypadalo vše tak, jak je předem dáno ve scénáři.

Má tento přístup nějaký zásadní nedostatek? Pokud nebudu brát ohled na to, že by takový přístup mohl některé hosty rušit, mohu přejít k tomu hlavnímu. Ve výsledném videu bude absolutně chybět autentičnost. Afektované reakce, které k Vašim přátelům nesedí a sehrané scénky, které se vlastně nestaly. To je hlavní důvod, proč takové video nejspíš nebude věrně reflektovat to kdo jste, kdo jsou vaši přátelé a jak jste si opravdu užili svůj den.

2. KAMERAMAN JAKO POZOROVATEL?

Oproti předešlému přístupu se tento liší například v tom, že kameraman na svatbu přichází s otevřenou myslí. Nemá svůj scénář, nepřichází zachytit trendy nebo sehrané scénky, ale skutečné emoce a opravdové reakce lidí na reálné momenty během svatebního dne. Důležité je také to, že do probíhajících dějů nezasahuje a nechá svatebčany své emoce prožít tak, jak jsou zvyklí.

I z tohoto důvodu je pro mě velmi důležitá osobní schůzka. Samozřejmě je důležité zjistit každý organizační detail svatby, abych mohl být všude o krok napřed. Na druhou stranu je pro mě možná ještě důležitější poznat nevěstu i ženicha jako osobnosti. Pokusit se pochopit jejich představy a očekávání, co je pro ně důležité a jak k určitým momentům své svatby přistupují. Pochopitelně je schůzka super příležitost i pro nevěstu s ženichem, aby poznali také mě a věděli, co odemě mohou během svatebního dne čekat.

Když na svatbu přicházím s tímto poznáním, můžu začít tvořit svatební film, který bude skutečně o Vás. Ne o nejnovějších trendech, ne o napodobení zahraničních videí, ale o Vás. Nechám Vás užívat si svůj velký den, buďte sami sebou. Já budu u toho. Na svatbě je tolik momentů, které dokáží rozesmát, nebo dojmout. Není potřeba vytvářet nové, které nejsou spontánní. Stačí jen otevřít oči a vnímat dění kolem sebe.

3. kameraman jako součást svatby?

Může se kameraman dostat ještě dál? Nezůstat pouhým pozorovatelem? Snažím se o to na každé svatbě! Abych se mohl stát součástí svatby, musím tomu přizpůsobit celý svůj přístup. Na svatbě se snažím působit jako bych byl jedním z hostů. Nenosím s sebou žádné stabilizační konstrukce, osvětlovací lampy nebo hlučné drony. Většinu záběrů natočím jednou kamerou a jedním objektivem. Průběh svatby se snažím nenarušovat a žádným způsobem do něj nezasahovat.

Jak den pokračuje, začínám splývat s davem. Někdo mě vnímá jako fotografa, někdo jako rodinného kamaráda, který má v ruce foťák.  Někdo si mě během svatby nevšimne vůbec. Netrvá dlouho a můžu svatbu natáčet přímo z centra dění. Užívám si ji, jako bych byl jedním z hostů. Vnímám vše co se děje. V ten moment přestávám být pozorovatel a stávám se součástí. Věřím, že ty nejlepší záběry vznikají právě ve chvíli, kdy lidé neví, že je někdo točí. Mohou si tak užít chvíli, kdy jsou skutečně sami sebou.

SHRNUTÍ

Do jaké míry by měl kameraman do svatby zasahovat? To je samozřejmě na Vás. Existují různé přístupy, jak svatební video natočit. Každý z nich se liší a liší se i výsledná videa. Měla by to však být jedna z otázek, kterou svému svatebnímu kameramanovi položíte již při výběru. Většina lidí totiž řeší jen výsledné video, ale ne způsob, jak bylo natočeno. Ne vždy by Vám totiž konkrétní přístup musel vyhovovat. Přeji šťastnou ruku při výběru a v případě dalších dotazů se neváhejte ozvat! Budu se těšit příště, ahoj!

Scroll Up