JAK VYBRAT KAMERAMANA?

Na co se zaměřit při výběru kameramana? Na tuto otázku jsem se rozhodl odpovědět formou několika doporučení. Každý máme svůj žebříček priorit odlišný. Ať už v životě, nebo při plánování svatby. Pro někoho bude svatební video první věc, kterou bude řešit. Někdo se pro svatební video rozhodne jen v případě, že mu v rozpočtu zbydou prostředky. Ta druhá možnost úzce souvisí s prvním doporučením, které pro Vás mám.

Termín svatby

Častou chybou je, když se s rezervací čeká až na poslední chvíli. Máte-li žádaný datum (např. více stejných číslic) – platí to dvojnásob. Pokud patříte k lidem, kteří milují své vzpomínky, nebojte se rezervaci řešit i rok předem. V případě, že se svatební kameraman shání až na poslední chvíli, ti nejlepší už budou pravděpodobně plně zarezervovaní. Výjimku mají lidé, kteří svou svatbu plánují v pracovní dny. Stále oblíbenější jsou svatby v pátek a dokonce i ve čtvrtek. Těchto svateb stále není tolik, proto s rezervací termínu není potřeba až tak spěchat. 

Portfolio

Jedna z nejpodstatnějších věcí, kam by se měla ubírat Vaše pozornost, je právě portfolio svatebního kameramana. Nelitujte času, který si vyhradíte pro zhlédnutí několika svatebních videí od začátku až do konce. Mějte na paměti, že na webových stránkách jsou často jen ty nejpovedenější videa. Zkuste si tvorbu svatebního kameramana vyhledat i na YouTube, nebo Vimeo.

Přesto se snažte sledovat hlavně nejnovější tvorbu. Každá činnost na světě potřebuje trénink a ani ten nejlepší kameraman na světě nespadl z nebe. Nesoustřeďte se na 2 nebo 3 roky stará videa, o to více času věnujte zhlédnutí aktuální tvorby. Tak si uděláte nejlepší obrázek o tom, jak by mohlo dopadnout video z Vaší svatby.

Pokud Vás tvorba svatebního kameramana zaujala, v ideálním případě ve Vás dokázala probudit emoce, vzpomeňte si na doporučení číslo jedna. Zkuste se nezávazně ozvat a ověřit volnost Vašeho temrínu.

Přehrát video

Sympatie

Svatební kameraman s Vámi bude od ranních příprav až do večerní párty. Bude s Vámi v posledních chvilkách před obřadem a také při portrétních záběrech. Zkrátka s Vámi absolvuje celý den. Rozhodně by se tedy mělo jednat o člověka, s kterým si porozumíte i po lidské stránce. Něco málo o kameramanovi byste měli zjistit přímo na webové prezentaci. Také z komunikace po e-mailu se dá lecos pochytit. Nejlepší je však osobní setkání, nebo alespoň video hovor. Můžete se nezávazně potkat, popovídat si, sdělit své představy a do pár minut máte jasno.

Nezapomeňte, že k zachycení svatebního dne existuje mnoho přístupů. Někdo je více minimalistický, snaží se do průběhu svatby nezasahovat. Nepoutá na sebe příliš pozornosti a zaměřuje se na zachycení momentek a reportáže. Druhý kameraman může být výstřední velkou technikou i svým přístupem. Do natáčení videa může lidi vědomě zapojit a být v podstatě i režisérem. Záleží na Vás, co preferujete Vy. Proto se nebojte zeptat, jak kameraman funguje během celého svatebního dne.

Pamatujte, že portfolio svatebního kameramana není obchod se smíšeným zbožím, ale spíše jeden produkt, který se Vám buďto líbí, nebo ne. Pokud Vás nějaké video zaujme, zbytečně nečekejte a zkuste odeslat nezávazný e-mail. Alespoň budete vědět, zdá má daný kameraman ještě volno. Při výběru se zaměřte také na osobnost a sympatie. Určitě byste nechtěli sdílet všechny momenty svatby s člověkem, který Vám po osobní stránce nesedl. Na výběr je spousta dodavatelů a věřím, že si vyberete toho pravého přímo pro Vás!

Scroll Up