Dorazil trend záběrů z ptačí perspektivy i k Vám? V tomto článku Vám zkusím zhodnotit využití dronu na svatbách tak, jak ho dnes vnímám. Ačkoliv je v první části článek spíše kritický a poukazuje na mnohdy opomíjené úskalí dronových záběrů, neznamená to, že bych byl zaujatý odpůrce dronů.
Vnímal jsem však větší potřebu poukázat právě na nevýhody, protože právě negativa jsou v tomto ohledu často přehlížena. Věřím, že výhody a přínosy záběrů z dronu jsou nám všem známy a většina lidí, mezi které se řadím i já, si kvalitní a pěkné záběry z výšky ve videu užije.
Jdeme na to!
Ačkoliv drony známe již pár let a jsou stále dostupnější, stále se jedná o techniku, kterou člověk nevidí každý den. Pokud se dron na svatbě využívá nejen během dne, ale například i při obřadu, pro některé návštěvníky svatby by let dronu mohl být zajímavější než příchod nevěsty. Ani fotkám, ani videu, ani atmosféře samotné neprospěje, pokud budou pohledy svatebčanů směřovat na letící kvadrokoptéru, místo krásné nevěsty.
Na jednu stranu dokáže přítomnost dronu zabavit všechny děti na svatbě, což pro někoho může být žádoucí. Na druhou stranu, pokud na Vaší svatbě budou také psí mazlíčci, těm se hlučný let dronu zpravidla moc líbit nebude a budou mít tendenci na pro ně neznámý předmět neustále štěkat.
Hlučný let sám o sobě je další nevýhodou, která by vydala za samostatnou kapitolu. Z tohoto důvodu bych nikdy nedoporučil drona využít při natáčení obřadu. Také v jiných částech dne umí být hlučné bzučení vrtulí vlezlé a nepříjemné.
Nerad bych, aby tento článek působil paranoidně či dokonce jako science fiction. Kapitolu o hrozícím pádu bych asi vůbec nezmiňoval, pokud bych takovou situaci nezažil na vlastní kůži. Je potřeba si uvědomit, že se stále bavíme pouze o technice, která může selhat.
Na jedné velké svatbě si fotograf chtěl dronem pomoci při focení velmi početné skupinové fotky. Focení dronem bylo pro skupinu lidí zábavné a dokázalo si získat jejich pozornost. Z celkových 120 lidí zde nebyl nikdo, kdo by svým pohledem nesměřoval přímo do objektivu dronu. Dron však z ničeho nic ztratil signál a fotograf nad ním přestal mít kontrolu. Během pár vteřin nekontrolovatelného letu se dron zřítil k zemi těsně vedle velké skupiny lidí. Bylo štěstí, že se nikomu nic nestalo!
Další příběh jsem slyšel z vyprávění zkušeného svatebního DJ. Ten zažil pád dronu, kde hlavní roli sehrál svatební kameraman. V dronu nastavil automatický bod vzletu a přistání. Poté, co dronem natočil všechny potřebné záběry, zadal dronu návrat na určené místo přistání. Nenapadlo ho však, že by na tomto místě již mohl někdo stát, i když bylo před tím místo prázdné. K újmě na zdraví chyběl jen kousek, kdy se kameramanovi podařilo na poslední chvíli přistávající dron vlastnoručně zachytit a zabránit tak srážce se svatebními hosty.
Abych tuto kapitolu uzavřel objektivně, samozřejmě se jedná o velmi vyjímečné a ojedinělé případy. Pokud k Vám na svatbu příjde licencovaný pilot a profesionál, riziko spadnutí dronu je velmi, velmi nízké. Problém nastává, když se licencovaný pilot s kvalitní technikou nevejde do rozpočtu a hledají se levnější alternativy. Levnější drony nemají tak dokonalé asistenční služby a senzory bránící srážce s překážkou. Nezkušený pilot tak může ztratil kontrolu nad dronem snáze, než se zdá.
Rozpočet pro svatbu většinou není bez limitu. Záběry z drona jsou další příplatková služba, která s sebou nese další náklady (povolenka k letu, přítomnost pilota, cestovné, licence, technika,…). Z toho důvodu často není v budgetu tolik financí, aby bylo reálné zafinancovat skutečného profesionála, který na svatbu přijede s opravdu kvalitním dronem v hodnotě statisíců.
Z větší části se záběry z dronu vyřeší kompromisem. Na svatby se tak dostává dron v hodnotě desetitisíců, který kvalitou odpovídá spíše záběrům z outdoorových kamer, než profesionálních bezzrcadlovek s full frame snímačem. Méně kvalitní záběry z drona pak vedle vysoce kvalitních záběrů z bezzrcadlových fotoaparátů působí nepřirozeně.
To, o čem mluvím, jsme mohli sledovat například v televizní show ,,Svatba na první pohled“, kde záběry z dronu byly velmi nekvalitní a působily jako pěst na oko.
Myslím, že negativních stránek bylo zmíněno dost. Pokud mám zmínit některou z nezpochybnitelných výhod využití drona, je to rozhodně nápadité zachycení prostředí. Pokud svou svatbu plánujete na speciálním místě, kde je pro Vás prostředí opravdu důležité, dron je ideální způsob, jakým prostředí zachytit.
Pokud vezmeme v potaz výhody i nevýhody dronových záběrů, jako ideální se jeví využít dron pouze k zachycení prostředí svatby. Pilot dronu může přijít ráno a všechny záběry obstarat během příprav. Létání tak nebude narušovat již rozběhlou zábavu a atmosféru během dne.
Záběry prostředí budou ve finálním svatebním videu sloužit jako doplněk, proto jich není potřeba plná paměťová karta. Z mých zkušeností stačí, pokud při dobrém světle pilot dronu natočí 2-5 minut záběrů, z kterých si pak mohu při editaci vybrat ty nejlepší. Těchto cca 5 minut záběrů se dá natočit do 60-90 minut s přehledem. Tím se také razantně sníží náklady, protože není potřeba, aby byl pilot dronu na svatbě přítomný od začátku až dokonce.